روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ January 25 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

بر اساس جدیدترین داده‌های مرکز آمار ایران، تورم در اصفهان در فروردین کمتر از بهمن و اسفند سال گذشته بوده است

تورمِ بی ترمز!

  • کد خبر 10438
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۲/۱۱

بر اساس جدیدترین داده‌های آماری مرکز آمار ایران، نرخ تورم در فروردین ماه امسال با رشدی ۳.۷ درصدی نسبت به اسفند ماه ۱۳۹۷ به ۳۰.۶ درصد رسیده است.

 این گزارش که به صورت جزئی همه استان‌های کشور را مورد بررسی قرار داده است، نشان می‌دهد که جایگاه اصفهان در میان بالا و پایین شدن قیمت‌ها نسبت به آخرین آماری که این مرکز در سال گذشته ارائه داده بود، بهتر شده و در بخش تورم شهری اصفهان پس از استان قم در جایگاه دوم کمترین میزان تورم در کشور قرار دارد؛ اما اگر چه وضعیت تورمی در اصفهان اندکی مهار شده است؛ اما کارشناسان داخلی و خارجی هشدار داده‌اند که تورم ممکن است رکورد 50 سال اخیر در ایران را بشکند و مرزهای تورم 50 درصدی را رد کند.
خیز تورم برای شکستن رکورد 76 ساله
بر اساس پیش‌بینی‌های صندوق بین‌المللی پول، به دلیل کاهش قابل توجه ارزش پول ملی ایران و محدودیت‌های ایجادشده برای صادرات نفت، تحریم‌های بیشتر از سوی ایالات متحده آمریکا علیه این کشور می‌تواند نرخ تورم ایران را به بالاترین میزان از سال ۱۹۸۰ تاکنون برساند. چشم‌انداز اخیر صندوق بین‌المللی پول از نرخ تورم در ایران تا حدی است که این کشور را در کنار کشور بحران‌زده سودان و پس از دو کشور ونزوئلا و زیمبابوه در فهرست تورم قرار می‌دهد. جهاد آزور، رییس بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین‌المللی پول در مصاحبه‌ای اعلام کرد: حتی پیش از پایان این معافیت‌ها، ریال ایران بیش از دو سوم از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده بود و انتظار می‌رود، این کشور دومین سال رکود اقتصادی را هم تجربه کند. آخرین باری که نرخ تورم بیش از ۵۰ درصد گزارش شده، سال ۱۳۲۲ بوده است و کارشناسان پیش بینی می‌کنند رقم تورم در ماه‌های آینده از 51 درصد هم بگذرد.
بازی گرانی در زمین اعداد و ارقام
بر اساس آماری که منتشر شده، تورم نقطه به نقطه برای خانوارهای کشور 51.4 درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان کردستان 63.4 درصد و کمترین آن مربوط به استان قم43.2 درصد است. نرخ تورم در اصفهان 45.2 درصد بوده است که نشان می‌دهد از میزان 51.4 که متوسط تورم کشوری است، میزان پایین‌تری داشته است. اصفهان در بهمن ماه در رده بیست و چهارم جدول تورمی قرار داشت؛ اما بر اساس آمار، این استان در فروردین ماه به جایگاه بیست و نهم رسیده و پس از قم، کمترین میزان تورم در کشور را داشته است. تفاوت فاحش در میزان نرخ تورمی در خانوارهای شهری و روستایی در آمار اخیر، قابل توجه است؛ در حالی‌که در فروردین ماه 1398 عدد شاخص کل برای خانوارهای شهری به 169.3 رسید که نسبت به ماه قبل 3.7 درصد افزایش نشان می‌دهد؛ در خانوارهای روستایی این عدد به عدد ١٨٠,١ رسید که نسبت به ماه قبل به5.8 درصدرسیده است. بر این اساس تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری در استان اصفهان 44.3 و پس از فارس، قم و هرمزگان در رده چهارم کمترین میزان تورم قرار دارد؛ اما برای خانوارهای روستایی میزان تورم به 54.9 رسیده و جایگاه اصفهان در تورم روستایی پس از تهران کرمانشاه، زنجان، قم، البرز و هرمزگان قرار دارد.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس