روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ October 13 , 2019
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

ظرفیت ذخیره آبی سد زاینده رود

در کمتر از دوماه از 153 به 538 میلیون مترمکعب رسیده است؟

  • کد خبر 10348
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۲/۰۳

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان اصفهان روز گذشته خبر داد که ذخیره سد زاینده رود به ۵۳۸ میلیون مترمکعب رسیده است. حسن ساسانی با اشاره به اینکه آمار تجمعی بارش‌ها در چلگرد، ایستگاه شاخص سد زاینده رود حدود ۲۱۱۴ میلی‌متر ثبت شده است، گفت: ذخیره سد زاینده رود (دوشنبه دوم اردیبهشت ماه) به ۵۳۸ میلیون مترمکعب رسید.

ساسانی آمار ذخیره 538 میلیون مترمکعبی سد زاینده رود را در حالی اعلام کرده که 12 اسفندماه سال گذشته؛ یعنی کمتر از دوماه قبل گفته بود ذخیره سد زاینده رود در حال حاضر ۱۵۳ میلیون مترمکعب و حدود ۱۱ درصد است، و تاکید کرده بود که علت افزایش نیافتن حجم ورودی سد زاینده رود با وجود بارش‌های چشمگیر سال‌جاری در کوهرنگ، نوع بارش و سردی هواست.
این مقام مسئول در شرکت آب منطقه ای استان با اشاره به نقشه های هواشناسی اعلام کرده بود که در فروردین ماه بارش های نرمال و فراتر از نرمال خواهیم داشت و در فروردین ماه 98 و پس از بارندگی های فراتر از نرمالی که البته برخی مسئولان کشور را حسابی غافلگیر کرده بود(!)  ساسانی با اعلام آمار جدیدی از ذخیره آبی پشت سد گفت که این ذخیره به عدد 187 میلیون مترمکعب رسیده است.
به گفته ساسانی این حجم در مدت مشابه پارسال 137 میلیون مترمکعب  بود که 36 درصد افزایش داشته است.
اما پس از آنکه برخی شبکه های اجتماعی با توجه به بارندگی های شدید فروردینی ماه در استان اصفهان، سرریزشدن سد زاینده رود و تکمیل شدن ظرفیت این سد(که 1.4 میلیارد متر مکعب ظرفیت آن است) را پیش بینی کرده بودند، این معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای بود که با رد هرگونه گمانه زنی درباره سرریز سد زاینده رود گفت: بخش اعظم این مخزن همچنان خالی است.«ساسانی» روز 9 فروردین در گفت و گو با رسانه‌ها اعلام و تاکید کرد که حتی 2 برابر بارش های اخیر نیز نمی تواند بیش از یک میلیارد متر مکعب کمبود آب این سد را جبران کند.بنابر اعلام ساسانی در روز 9 فروردین، میزان آب ذخیره شده در سد زاینده رود، 235 میلیون مترمکعب بوده است که افزایش 39 درصدی را نسبت به مدت مشابه در سال گذشته و در مقایسه با متوسط بلند مدت 75 درصد کاهش را نشان
 می داد.
اما جدیدترین خبر درباره ذخیره سد زاینده رود را بازهم خود ساسانی به رسانه‌ها مخابره کرد. معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان اصفهان روز گذشته گفت که ذخیره سد زاینده رود به ۵۳۸ میلیون مترمکعب رسیده است؛ یعنی از فاصله 9 فروردین تا دوم اردیبهشت (24 روز) افزایش 303 میلیون مترمکعبی ذخیره آبی سد زاینده رود را داشته ایم آن هم در حالی که استاندار اصفهان روز 18 فروردین (15 روز قبل) گفته بود «در حال حاضر حجم آب سد کمتر از ۴۰۰ میلیون مترمکعب است .»
این طوری پیش برود، تا کمتر از یکی دوماه دیگر ظرفیت سد زاینده رود باید تکمیل شود! آمارها که کمی عجیب است؛ اما آرزوی ما، درنهایت سالی پرآب برای اصفهان است. اصفهانی که باید بازهم با چالش جدی کم آبی دست و پنجه نرم کند و البته سربازان، فرماندهان، رزمندگان و جهادگران همیشه در خط مقدم این استان، فعلا مشغول بستن سیل بند و جلوگیری از سرریز آب در استان های همسایه هستند.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس