روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ August 08 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

با حذف ویزای عراق؛ مسئولان می گویند در تلاش برای کاهش هزینه ها هستند اما خیلی ها همچنان اشک و نگاه حسرت و تصویر کربلا سهم شان از این سفر آسمانی است

این است روزگار زیارت نرفته ها.

  • کد خبر 10243
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۱/۲۱

«حذف هزینه ویزای عراق»، خبری بود که به دنبال سفر حجت الاسلام حسن روحانی، رییس جمهور ایران به عراق و توافقات صورت گرفته با مسئولان این کشور در روزهای ابتدایی سال جدید روی خروجی رسانه ها قرار گرفت تا امکان تشرف تمامی عاشقان حسینی به این سفر معنوی بیش از گذشته فراهم شود.

زیارت عتبات در سال های گذشته همواره به عنوان یکی از سفرهای خاص با قیمت مناسب برای بسیاری از عاشقان حسینی مطرح بوده که در سال قبل با توجه به نوسانات بازار ارز و بالا رفتن قیمت دلار، افزایش قابل توجهی یافت، افزایشی که امکان زیارت را برای بسیاری از دلدادگان حسینی که در آرزوی این سفر بودند در هاله ای از ابهام فرو برد؛ اما اواخر سال گذشته پس از سفر روحانی به عراق و تصمیم‌های جدید مبنی بر حذف هزینه ویزای عراق، بسیاری از عاشقان حسینی به سفر به عتبات امیدوار شدند؛ چرا که با حذف هزینه ویزا، هزینه سفر به عتبات نیز کاهش یافته و زمینه حضور آنان در این مکان های مقدس فراهم می شد که این مهم  بالاخره پس از پیگیری های وزارت امورخارجه و سفارت خانه کشورمان محقق شد.
 به دنبال رایگان شدن صدور ویزای عراق برای زائران و مسافران ایرانی، قیمت های سفر به عتبات عالیات نیز دچار تغییر شد و روند کاهش به خود گرفت. با توجه به اینکه مردم اصفهان در طول سالیان گذشته همواره از بالاترین استقبال کنندگان سفر به عتبات عالیات در کشور بودند، پای صحبت مدیر کل حج وزیارت استان اصفهان همچنین مدیرعامل شرکت مرکزی دفاتر زیارتی استان نشستیم تا در جریان کامل هزینه ها و جزییات این سفر مقدس قرار بگیریم.
سفر زیارتی کربلا، جامعه را  دربرابر برخی معضلات اجتماعی بیمه می کند
مدیر کل حج و زیارت استان اصفهان در گفت‌وگو با زاینده رود با بیان اینکه در احادیث مختلف به سفر کربلا و زیارت امام حسین علیه‌السلام به ویژه در زمان ها و مناسبت های خاص تاکید شده و این سفر معنوی می تواند به نوعی جامعه را از برخی معضلات اجتماعی و فرهنگی بیمه کند، می گوید: از این رو سازمان حج و زیارت و مسئولان دولتی به دنبال این مسئله بودند تا با کاهش هزینه ها، امکان هرچه بیشتر زیارت اماکن مقدسه در عراق را  که سرشار از برکات مختلف برای افراد است، فراهم آورند که با رایگان شدن صدور ویزای عراق، قیمت این سفرها کاهش پیدا کرد.
غلامعلی زاهدی می افزاید: هزینه سفرهای عتبات پس از حذف روادید با توجه به نوع هتل از 2 میلیون و 800 هزار تا 3 میلیون و 200 هزار تومان برای سفرهای هوایی و از یک‌میلیون و 400 هزار تا یک‌میلیون و 600 هزار تومان برای سفرهای زمینی خواهد بود.
وی درباره اینکه هزینه‌ها به چه صورتی دریافت می شود؟ ادامه می‌دهد: هزینه‌ها از زائران به صورت نقدی دریافت می‌شود ولی برخی از دفاتر زیارتی هستند که بودجه‌هایی برای این سفر کنار گذاشته اند و با مسافران به صورت اقساطی برخورد می کنند.
تدارک سفرهای ارزان قیمت تر عتبات عالیات دور از دسترس نیست
مدیر عامل شرکت دفاتر زیارتی استان اصفهان نیز در این گفت وگو می گوید: این کاروان ها مانند سایر کاروان ها، هفت شب در عراق اقامت خواهند داشت که سه شب در نجف اشرف، سه شب در کربلای معلی و یک شب در کاظمین خواهد بود؛ زیارت سامرا و زیارت حرمین امامین عسکریین نیز در برنامه سفر کاروان ها وجود داشته و کلیه زائران از پوشش های امنیتی، بیمه ای و درمانی برخوردار هستند.
علی اصغر عزیزان می افزاید: در سال های گذشته برای فراهم کردن زمینه بیشتر سفر به خصوص برای قشرهای ضعیف جامعه یک سری گروه‌های ابرار (سفرهای ارزان قیمت ) در کشور راه اندازی شد که قیمت یک میلیون و400هزارتومان مربوط به همان طرح ابرار است و سازمان حج و زیارت تلاش کرده تا کاروان‌های با این قیمت را به شهرستان‌هایی که توان درآمدی مردم پایین تر است، اختصاص دهد.
 وی درباره تفاوت کاروان های با قیمت بالاتر و کاروان های با قیمت های کمتر می گوید: تفاوت اصلی این کاروان ها به هتل های اقامتی آنها برمی‌گردد که این هتل ها از کیفیت پایین تری برخوردار هستند؛ اما در وسیله حمل و نقل و غذا تفاوتی میان آنها وجود ندارد.
مدیرعامل شرکت دفاتر زیارتی استان اصفهان همچنین درباره اینکه امکان تدارک سفرهای با قیمت پایین تر وجود دارد یا نه؟ نیز می گوید:  صحبت هایی برای تدارک این سفرها مطرح شده  تا با استفاده از ظرفیت حسینیه ها و زائر سراها در عراق، سفرهای ارزان قیمتی  ترتیب داده شود که با رایگان شدن صدور ویزای عراق، اجرای این طرح دور از دسترس نخواهد بود و می توان انتظار داشت که در سال جاری نیز محقق شود.
 اگرچه با رایگان شدن صدور ویزای عراق،  قیمت سفر به عتبات عالیات روند کاهشی به خود دیده است اما باید توجه داشت که این قیمت هنوز برای خیلی از مشتاقان زیارت اباعبدا... بالاست و آنچه در این میان اهمیت دارد، توجه به این مسئله است که حکایت سفرهای زیارتی همیشه حکایت غریبی بوده است. حس و حالی که یک زائر در ثانیه‌ثانیه‌های سفرش با خود دارد با هیچ حسی در هیچ سفری قابل‌قیاس نیست؛ پس نباید این حس در گروی قیمت قرار بگیرد و امید است مسئولان مربوطه با فراهم کردن شرایط بهتر، امکان سفر را برای مشتاقانی که بسیاری از آنها سال ها در حسرت چنین سفرهایی بوده اند، بیش از گذشته تسهیل کنند.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس