روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ December 10 , 2019
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

سپاه صاحب الزمان(عج)، گروه مهندسی 40، شهرداری، ارتش و هلال احمراصفهان؛ در خط مقدم امدادرسانی به سیل زدگان کشور

به یاد سال‌های جنگ

  • کد خبر 10237
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۱/۲۱

جنگ که شروع شد، اصفهانی ها قبل از همه در خوزستان بودند. در خط مقدم؛ با دولشکر. اصفهان بعد از تهران تنها استانی بود که با دو لشکر از سپاه (لشکر 14 امام حسین (ع) و لشکر نجف اشرف) در عرصه جنگ حضور پیدا کرد.

قصه از آنجا شروع شد که مردک بعثی دیوانه، رویای نوشیدن چای عصرانه زیر پل خرمشهر را در سر می‌پروراند و سربازانش روی دیوارهای شهر نوشتند : « جئنا لنبقی» . آمده بودند که بمانند . اگر خرمشهر را فتح می کردند، دستاورد بزرگی نصیب صدام حسین می شد. آرمان بزرگ حزب بعث این بود: « همه مناطق عرب ‌نشین کشورهای همسایه باید به سرزمین بزرگ پدری اعراب که همان عراق باشد، بپیوندند» و خرمشهر اولین شهری بود که این آرزوی حزبی را محقق می ‌کرد. سرمستی از اشغال موقت خرمشهر برای عراقی ‌ها به حدی بود که می ‌گفتند: «حالا اگر ایرانیان خرمشهر را می ‌خواهند باید به کره ماه بروند!»
این جمله ضرب المثل‌شان شده بود. نظامیان عراقی که یونیفورم هایشان را در آفتاب خرمشهر خشک می کردند، جشن پیروزی گرفته بودند. جشن شان را اما تبدیل به عزا کردیم و «اصفهان» این همیشه معین ایران، پیشتاز عرصه مقاومت و دفاع در خوزستان بود.
شاید خیلی ها ندانند اولین فرمانده ای که ساعت 11 صبح روز سوم خرداد سال 1361 با جیپ فرماندهی وارد شهر خرمشهر شد، حاج حسین خرازی فرمانده لشکر 14 امام حسین(علیه السلام) بود.  روی بام مسجد جامع خرمشهر، جشن پیروزی گرفتیم و فریاد «ا... اکبر» سردادیم و دشمن تا بن دندان مسلح را از خانه بیرون کردیم تا داغ گرفتن خرمشهر از ایران، به دل صدام بماند و این آرزو را با خود به گور ببرد. گوری که حالا حتما، حتی نشانی از استخوان های او هم ندارد. رویاهای صدام حسین کافر نقش بر آب شد. چون یه روز یه اصفهانی ... یه لره ... یه کرده ...یه ترکه ... یه فارس ... یه رشتی... یه قزوینی...  جان دادند؛ اما خاک ندادند.
از نقش سازنده اصفهان در دوران جنگ و پساجنگ هرچه بگوییم ، شاید حق مطلب ادا نشود. از سال‌ها سازندگی و پاسداری مردان بی ادعا در سپاه و لشکر 14 و گروه مهندسی 40 و سازندگی و ارتش و همه آن شیربچه هایی که مدافع حریم و حرم و وطن و امنیت شدند و البته که در تمام این سال‌ها نیز، ناجوانمردانه زیر هجمه سنگین آتشبار خودی و غیرخودی بودند و به تازگی هم توسط آمریکا به عنوان «گروه تروریستی»(!) معرفی شده اند تا این اولین باری باشد که در دنیا ، نیروهای مسلح یک کشور، «تروریست» نامیده می‌شوند! آن هم نیروهای مسلحی که این روزها در جنوب و شمال و غرب کشورمان ، بی توجه به تمام بی انصافی ها و کنایه ها و اتهامات، مشغول امدادرسانی به سیل زدگان لرستان و گلستان و خوزستان هستند.
توانمندی بی نظیر و اثبات شده بچه های سپاه و تیپ 40 اصفهان باعث شد تا مسئولیت امدادرسانی برای جلوگیری و مهار سیلاب در خوزستان به اصفهان واگذار شود . همچنین مسئولیت پشتیبانی شهرستان الیگودرز به سپاه صاحب‌الزمان(عج) استان اصفهان سپرده شده است؛ شهر الیگودرز آسیبی ندیده اما از ۲۹۰ روستای این شهرستان، ارتباط ۱۳۰ روستا قطع شده است و تمام دستگاه‌های مهندسی سپاه پاسداران و اداره راه در تلاش هستند تا راه‌های روستایی را باز کنند.
همچنین طی حکمی از طرف سردار عراقی، نماینده ویژه رییس ستاد کل نیروهای مسلح در استان خوزستان، به منظور هماهنگی در انجام امور مهندسی در سطح نیروهای مسلح استان خوزستان برای کمک رسانی به مناطق سیل زده خوزستان و مدیریت بحران سیلاب، سردار محمد گرامی،  به عنوان مسئول مهندسی نیروهای مسلح در استان خوزستان منصوب شد.
شهردار اصفهان هم که در ایام نوروز به مناطق سیل زده سفر کرده بود، خبر داده که اصفهانی ها يك روزه ٥٠٠ خانه در خرم آباد را از گل و لای تخليه و پاكسازی كردند. «نوروزی» گفته که با اراده‌ و رفتار ایثارگرانه اصفهانی ها در این استان، توانستیم بار دیگر حمایت مردم این شهر از مردم ایران را نشان دهیم.
هوانیروز ارتش در اصفهان هم از همان روزهای اول در زمینه امدادرسانی به مردم سیل زده در گلستان و لرستان در صحنه حاضر شد. اعزام چندین فروند بالگرد جهت ارسال مواد غذایی و آشامیدنی به مناطق سیل زده یاسوج و لرستان در دستورکار هوانیروز در اصفهان قرار گرفت.
این روزها اصفهان، بازهم همانند دوران جنگ، پیشتاز است؛ این بار در عرصه امدادرسانی. نقشی که البته در تمام سال‌های پس از انقلاب برای هر نقطه ای از ایران که نیازمند کمک بوده، ایفا کرده است. بچه های اصفهان یک روز برای دفاع و مقاومت به خوزستان رفتند و باز هم انگار تاریخ تکرار می شود. باز هم باید مقاومت کرد؛ این بار در برابر سیل ویرانگری که مال و جان مردم را تهدید می کند. کوچه پس کوچه های خوزستان، هنوز زخمی یادگاری های دوران غیرت و مقاومت است و خوزستانِ باصلابت، سربلند ایستاده حتی اگر مسئولانش فراموش کرده باشند که پشت غیرت همین مردم است که سنگر گرفته اند و جرئت کرده اند در برابر همین مردم و در مقابل اعتراض مرد عرب سیل زده ایرانی که اعتراض می کند(ولو قیاس بی ربطی کرده باشد) دهان به بی‌حرمتی باز کنند. به قول آقای بازیگر؛ شاید اگر می دانست آن چه در تربیت این خاک زرخیز بود، سراسر قدرت و مقاومت است، آن وقت در فهم معنای «تربیت» اشتباه نمی کرد! آن وقت یادمان نمی رفت ما همه به این مردم مدیونیم. نه فقط به مردم خوزستان، که به مردم لرستان و گلستان و کرمانشاه و تهران و اصفهان و همه ایران. حالا وقت جبران است، اصفهان همیشه سهم خود را به خوبی ایفا کرده و چه خوشبختیم ما که در کوچه پس کوچه های این شهر نفس می کشیم؛ شهری که هنوز هم بوی باروت و هوای سنگر دارد.

از میان مصاحبه ها:
*در حال حاضر با 5 مایلر(خودروی سنگین) و 7-8 دستگاه مهندسی به مناطقی که امکان امدادرسانی بوده، کمک ها ارسال شده است.
*کمک ها عمدتا شامل پتو، تشک، آرد، برنج، قند، چای، روغن، کنسرو و لوازم بهداشتی است.
* به تمام روستاهایی که جاده باز بوده و امکان امدادرسانی داشته، مواد غذایی رسانده ایم و در مناطقی که شرایط آب و هوایی مساعد نبوده، با کمک هلال احمر و بالگردهای ارتش امدادرسانی صورت گرفته است.
* با همراهی مسئولان یزد و همدان مرحله دوم امدادرسانی که شامل بازگشایی جاده هاست، آغاز شد که برای 50 پل تخریب شده، لوله تامین کرده و با همکاری دستگاه ها بیش از 45 کیلومتر راه های روستایی را باز کردیم.
*کمک های مردمی بسیار خوب و قابل توجه بوده است.


فرمانده گروه مهندسی گروه ۴۰ صاحب الزمان(عج)  استان در گفت و گو با «زاینده رود»:
خوزستان تنها نیست؛ علیه سیل بسیج شده ایم

در میان «آیا می دانید»های جنگ، خوانده بودم که در عملیات والفجر8، پل شناور فجر توسط لشکر مهندسی 40 صاحب الزمان (عج) اصفهان به طول 990 متر روی رود خانه خروشان اروند طراحی و نصب شد. خوانده بودم که شهر مقاوم آبادان توسط گردان تخریب لشکر مهندسی 40 صاحب الزمان (عج) طی یک سال از وجود مهمات عمل نکرده جنگی ،پاک‌سازی شده است و در تمام این سال ها شنیده بودم که بچه های تیپ 40 بی نام و نشان و گمنام، در راستای «سازندگی» که راهبرد سپاه پاسداران است، خدمت می کنند.
 در همه سال‌های دفاع مقدس، یگان مهندسی در حال فعالیت بوده و در همه مرزها حضور داشته‌اند. در مناطق محروم، در شهرهایی که شاید کمتر کسی حاضر به حضور و یا حتی عبور از آنها بود، در نقاط ناامن مرزی که هرآن احتمال حمله جنود ظلم و شیطان می رفت و می رود. «حسین آقادادی» مدافع حرم شهید از همین گروه بود: از گروه بچه های مهندسی سپاه که در سوریه شهید شد تا نشانه ای شود بر اثبات ترکیب تخصص و تعهد و غیرت و وطن پرستی که نتیجه ای درخشان دارد. وقتی با گمنامی ترکیب می شود، «حسرت» خیلی ها می شود. خیلی ها که مثل «شاطری» و «آقادادی» زندگی کردن آرزوی شان است. 
و حالا دوباره نوبت خوزستان است. خوزستان مقاوم و باصلابتی که هنوز می جنگد. این بار باید با سیل خانمان برانداز بجنگد و جوانان خوزستانی مثل دوران دفاع مقدس به میدان آمده اند  و مثل همیشه «اصفهان» هم پای کار است.
هماهنگی در انجام امور مهندسی در سطح نیروهای مسلح استان خوزستان برای کمک رسانی به مناطق سیل زده خوزستان و مدیریت بحران سیلاب ، به اصفهان سپرده شده و در همین راستا؛ سردار محمد گرامی،  به عنوان مسئول مهندسی نیروهای مسلح در استان خوزستان منصوب شده است.
مهندسی گروه ۴۰ صاحب الزمان(عج) از اولین روزهای بحران سیل در لرستان حضور پیدا کرد .با دستور فرمانده نیروی زمینی سپاه، به پلدختر رفتند و سپس جهت بازگشایی راه‌ها مسیر معمولان توسط این گروه انتخاب شد. گروه ۴۰ صاحب الزمان(عج) کار لایروبی و تهیه آب روستایی را بر عهده گرفتند و حالا از لرستان، عازم خوزستان شده اند.
دیروز وقتی با سردار گرامی تماس گرفتیم تا درباره اقدامات گروه 40 مهندسی صاحب الزمان(عج) با وی صحبت کنیم، متوجه شدیم در روستای «پورجاسم» که معروف به منطقه «سیدنعیم» و از توابع دشت آزدگان است، حضور دارد در حالی که بارندگی در این منطقه ادامه داشت و نیروها درون آب مشغول شناسایی سوراخ های نفوذ و بستن آنها بودند.
سردار گرامی در توضیح اقدامات صورت گرفته و مشکلات موجود گفت: در منطقه سید نعیم هستیم و با وجود آن که سیل بند زده شده، نیم متر مانده تا آب سرازیر شود. همه بسیج شده اند تا این اتفاق نیفتد و 20 هزارگونی خاک آماده شده تا به وسیله آن کانال های نفوذی بسته شود و جلوی سرازیر شدن آب را بگیریم. اگر بتوانیم این منطقه را حفظ کنیم، دشت آزادگان مشکلی نخواهد داشت ولی اگر نشود و آب رها شود، آن وقت به مشکل جدی برمی خوریم.
فرمانده گروه مهندسی گروه ۴۰ صاحب الزمان(عج) استان می گوید چهارنقطه اصلی آسیب پذیر و خطرناک در حال حاضر شناسایی شده که شامل «کوی نعیم»، «حافل»( در سوسنگرد) ، «ورودی اهواز» و «جاده شوش» بوده است. مشکل آب گرفتگی اهواز شبانه حل شده و باید جهت حل مشکل سایر نقاط همتی جهادی صورت بگیرد.
سردار گرامی، درباره سرازیر کردن آب از خوزستان به سمت عراق نیز می‌گوید که عراق با زدن خاکریز در تلاش است تا جلوی سرریز شدن آب را بگیرد چون در غیر این صورت آب به دجله می ریزد و آنجا سرریز شده و دوباره به خرمشهر برمی گردد.
سردار گرامی، درباره نحوه امدادرسانی به مردم مناطق سیل زده در خوزستان هم گفت که تمام تجهیزات خود را به کار گرفته ایم تا انشاا... هرچه زودتر مشکلات استان خوزستان حل شود.
سردار ابراز امیدواری می کند که تا 45 روز دیگر مشکلات سیل گرفتگی استان خوزستان حل شود و تاکید می کند با وجود تمام مشکلات و تهدیداتی که هست، باید امیدوار باشیم و صحبت های اخیر استاندار خوزستان هم که گفته بود مشکل خاصی در این استان وجود ندارد نیز احتمالا در همین راستا بوده است.
شریعتی استاندار خوزستان اخیرا گفته بود سد کرخه و دز در پایدار ترین وضعیتشان قرار دارند و هیچ مشکلی در این دو سد وجود ندارد. و معاون سیاسی-امنیتی این استان نیز به «خبرآنلاین» گفت:« وضعیت سدهای خوزستان مطلوب است و این شایعات درباره ترک خوردن سد کرخه و دز و امثال آن را که مطرح می‌کنند کاملا کذب است. وضعیت این سدها در شرایط پایدار است و به صورت نرمال کارها صورت می‌گیرد. حجم زیادی از آب پشت سدها ذخیره شده که با توجه به این وضعیت بارش‌ها خروجی دریچه‌های سد را تنظیم می‌کنند.»


مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه صاحب الزمان(عج) اصفهان در گفت و گو با «زاینده رود»:
تا هر زمانی که لازم باشد، برای امدادرسانی در لرستان می مانیم
همان‌طور که اشاره شد، مسئولیت سازندگی در شهرستان الیگودرز در استان سیل زده لرستان به سپاه صاحب الزمان(عج) اصفهان واگذار شده است؛ مسئولیتی که قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه صاحب الزمان(عج) اصفهان برعهده گرفته است. سرهنگ سید حسین انوری، مسئول این قرارگاه در گفت و گو با «زاینده رود» و درخصوص فعالیت های صورت گرفته در این شهرستان و میزان کمک های مردمی و حجم خسارات و برخی مسائل دیگر، به نکاتی اشاره کرد که در ادامه
می خوانید:
سرهنگ سید حسین انوری می گوید: مسئولیت سپاه استان در رابطه با مناطق سیل زده به دو بخش تقسیم می شود : بخش اول در آق قلاست که وظیفه پاک‌سازی 13 روستای تخریب شده به سپاه صاحب‌الزمان(عج) اصفهان واگذار شده است. بخش دوم، واگذاری سازندگی و پاک‌سازی در روستای های سیل زده شهرستان الیگودرز بوده است؛ درواقع 460 روستای الیگودرز به سپاه استان سپرده شده و با رصد دقیق و شناسایی روستا به روستا که ما انجام دادیم، مشخص شد از مجموع 460 روستا ،290 روستا خسارت دیده اند و در مجموع به حدود 1300 تا 1500 خانواده در این حادثه، خسارت وارد شده است.
راه روستایی 137 روستا به طورکلی قطع شده  و 101 واحد به صورت صد در صد تخریب شده و 600 واحد؛ بین 30 تا 80 درصد، تخریب داشته اند.
87 انبار علوفه از بین رفته و10 مدرسه آسیب دیده است.
50 رشته قنات تخریب شده و بیش از 60 کیلومتر راه روستایی از بین رفته است.1400 کیلومتر از  اراضی کشاورزی تخریب شده و 300 رأس دام تلف شده اند، یک نفر هم فوتی داشته ایم.
سرهنگ انوری اضافه می کند که تلاش اولیه این قرارگاه در زمینه رساندن مواد غذایی به سیل زدگان بوده است؛ عملیاتی که استارت آن از روز چهاردهم فروردین و همزمان با استقرار بچه های این قرارگاه در الیگودرز زده شده است: «اکیپ های پخت غذای ما در حال حاضر در شهر معمولان هستند. اکیپ امدادرسانی هم به پلدختر اعزام کرده‌ایم. روزانه چندهزار غذا توسط این اکیپ ها پخته شده و بین مردم سیل زده توزیع می شود. »
مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه صاحب الزمان(عج) اصفهان تاکید می کند که این قرارگاه تا هر زمانی که ستاد بحران استان لرستان و شهرستان الیگودرز درخواست داشته باشند، در این استان می ماند و به امدادرسانی مشغول خواهد بود.
همچنین پس از برآورد دقیق خسارات توسط بنیاد مسکن، چنانچه از سپاه خواسته شود که در این زمینه کمک کند، همچون همیشه دریغ نخواهد کرد و حاضر است در زمینه بازسازی خانه های تخریب شده نیز کمک کند.
به گفته سرهنگ انوری؛ در حال حاضر نیروهای جهادی قرارگاه در الیگودرز مستقر هستند و برای امدادرسانی به 70 تا 80 نیرو نیاز است؛ اما بیش از 2 هزار نفر آماده اعزام از اصفهان هستند ولی به دلیل شرایط خاص مسیرهای ارتباطی و قطع برخی مسیرها، امکان اعزام نیروهای جهادی در این حد نیست.
سرهنگ انوری، از توزیع 500 پک مواد غذایی در بخش «زلقی» هم خبر داد که این پک های غذایی شامل 10 کیلو برنج، 5/2 کیلو قند، یک بطری روغن، یک بسته چای، مواد شوینده ، البسه مورد نیاز ، کنسروجات و مرباست.
سوال بعدی ما از مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه صاحب الزمان(عج) اصفهان درباره نحوه توزیع کمک های مردمی در میان سیل‌زدگان بود. در تجربه تلخ زلزله کرمانشاه شاهد بودیم که سیل کمک های مردمی به مناطق زلزله زده که کم هم نبود، در برخی نقاط با ناهماهنگی های زیادی که وجود داشت، اسراف شد و به دست مردم زلزله زده نرسید.
سرهنگ انوری اما تاکید می کند با توجه به شناسایی و رصد روستا به روستایی که با همکاری این قرارگاه، سپاه الیگودرز و بخشداران و دهیاران صورت گرفته، نقاط آسیب دیده و خانواده های سیل زده دقیقا مشخص شده و اکیپ های امدادرسانی با دقت و وسواس در این زمینه، مشغول آذوقه رسانی هستند. کمک های مردمی به گفته سرهنگ انوری، توسط پایگاه های بسیج و هیئات مذهبی به دست سپاه رسیده و سپاه هم تاکید کرده که تنها از یک مجرا کمک رسانی شود تا مشکل موازی کاری و تداخل وظایف و ناهماهنگی در این زمینه به وجود نیاید.
میان این همه اخبار تلخ از غم و آوار مصیبت و سیل خانمان برانداز، اینکه سرهنگ تاکید می کند کمک های مردمی آن قدر در استان زیاد بوده که تقریبا تمام نیازی که سپاه برای تامین مایحتاج مورد نیاز در مناطق سیل زده، داشته تامین شده و در این زمینه هیچ نگرانی وجود ندارد، خبر خوبی است و حال مان را عجیب خوب می کند.


 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس