روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۹ September 26 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

چرا ایران دریایی از آب شد؟

  • کد خبر 10146
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۱/۱۰

یک جغرافیدان اقلیم شناس گفت: بهار امسال، دو سیستم سودانی و مدیترانه ای، فعال و با هم وارد ایران شدند، از روز یک شنبه نیز سامانه بارشی جدیدی با قدرت کمتر وارد ایران می شود.

میر گندمکار اظهار کرد: عامل بارش در جنوب و جنوب غرب ایران، سامانه بارشی مدیترانه ای و سامانه بارشی سودانی است، سیستم مدیترانه ای از سمت غرب و سیستم سودانی از سمت جنوب غرب وارد ایران می شود، اما در برهه زمانی حاضر هر دو سیستم فعال و با هم وارد ایران شده اند. به علاوه براساس نقشه، رطوبت دریای سرخ، دریای مدیترانه و خلیج فارس نیز در تقویت این سیستم ها موثر بوده اند.

وی در توضیح بارش های چند روز اخیر افزود: در طی چند روز گذشته خلیج فارس گرم شده و بخار آب فراوانی در این منطقه متراکم شده بود به علاوه، رطوبت دریای عمان، سرخ و مدیترانه نیز به رطوبت خلیج فارس تزریق شد. در نتیجه تراکم رطوبت، دو سامانه بارشی تقویت شده و بارش خود را بر روی ایران انجام دادند.

این جغرافیدان اقلیم شناس با اشاره به ورود همزمان دو سامانه بارشی به ایران، تصریح کرد: در این برهه زمانی، شرایط صعود سیستم های کم فشار مدیترانه ای و سودانی فراهم، رطوبت از همه جهات وارد شده و پس از صعود موجب ایجاد بارش می شود، همچنین این دو سیستم همزمان با یکدیگر وارد شده و یک منطقه همگرایی در ایران ایجاد کردند.

گندمکار گفت: سامانه بارشی دیگری در راه ایران است که از یکشنبه وارد کشور می شود، این سیستم اندکی از سیستم فعلی ضعیف تر خواهد بود اما همانند سامانه بارشی قبلی، دو سیستم مدیترانه ای و سودانی همزمان با هم وارد ایران شده و موجب ایجاد یک منطقه همگرایی و بارش های شدید می شود.

ایمنا

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

از دیدگاه دیگران

  • بارنگی های اخیرا جدا از خسارتها و تلفات تاسف آور حسنی که داشت با عث پر شدن کامل سدها و رودخانه ها و تالابهای حاشیه زاگرس مرکزی به استثنا اصفهان شد .بنابراین حداقل در سال آبی امسال و سال آینده مشکلی از بابت تقسیم آب نخواهیم داشت .مسئولین استان از الان بفکر تامین منابع آب برای کشاورزان استان و صنایع وابسته و تالاب کاوخونی و زاینده رود باشند .چیزی که دریکی از سایتها آمده بود این بود که در سال جدید تامین آب یزد و اصفهان مشکل ندارد .ظاهرا مسئولان فقط در فکر تامین آب آشامیدنی استان اصفهان و فلات مرکزی هستند.

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس