روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ February 21 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

گزارشی از سوژه های داغ اقتصادی در سالی که گذشت؛

لوله، صندلی، آرد و باقی قضایا

  • کد خبر 10058
  • تاریخ خبر ۱۳۹۷/۱۲/۲۷

صحبت کردن از اقتصاد امسال بسیار سخت به نظر می رسد. برنامه های بدون نظم، رخدادهای غیر قابل پیش بینی و آماری که هر روز بدتر از روزهای قبل ارائه می شد، بیان گزارش این صفحه را کمی سنگین و سخت می کرد. بازی قیمت ها و بالا نشینی کالاهای روزمره مردم البته چیزی نیست که بشود راحت از کنار آن گذشت.

صندلی هایی که دست به دست شد
امسال اصفهان در بالاترین سطوح خود شاهد تغییرات مدیریتی زیادی بود. از جابه جایی مدیران ارشد دولتی در استانداری و فرمانداری اصفهان تا تغییرات در کارخانه های بزرگ صنعتی مانند فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان، حتی تغییرات شاخصی نیز در اتاق بازرگانی اصفهان رخ داد و ائتلافی جدید با کنار گذاشتن اعضای هیئت رییسه وارد اتاق بازرگانی اصفهان شدند. نکته غیر قابل پیش بینی این انتخابات رسیدن «گلشیرازی» به صندلی ریاست اتاق بود این در حالی است که اغلب کارشناسان گمان می کردند «بهرام سبحانی»  به ریاست اتاق انتخاب شود؛ اما در نهایت به صندلی نایب رییسی بسنده کرد.
صدر نشینی اصفهان در آمارهای بد
اصفهان با وجود داشتن صنایع بزرگ و قرار گیری در یکی از قطب های صنعتی کشور اما امسال جایگاه خوبی در میان آمار اقتصادی نداشت. بدترین آمار مربوط به بالا بودن نرخ بیکاری در اصفهان می شود پس از آن البته آماری مانند تعداد بالای تعطیلی واحدهای صنعتی، نرخ تولید پایین کاهش کشاورزی و... را می توان برشمرد.
طرح های نیمه تمام و وعده های بدون پایان
یکی از موضوعاتی که چندین بار در صفحه اقتصادی «زاینده رود» به صورت مفصل به آن پرداخته شد طرح های نیمه تمام بزرگ استان است؛ پروژه هایی که با جیب خالی دولت و بودجه انقباضی سال آینده امید چندانی به تکمیل شدن آنها نیست از جمله آنها می توان به ساختمان اجلاس سران و پروژه قطار و سریع السیر اصفهان- تهران دانست. پروژه ای که هر ساله وعده داده می شود در سال جدید تکمیل و یا پیشرفت خواهد کرد؛ اما این وعده ها بیشتر از آنکه واقعی باشد نوعی مانور تبلیغاتی به نظر می رسد.
نان و آردی که هست یا نیست
یکی از داغ ترین سوژه های سال مربوط به نان می‌شود، خبر افزایش و یا ثابت ماندن قیمت و چالش های پیش روی هر دو این سناریوها هم چندین بار در صفحه اقتصادی بررسی شد؛ اما حاشیه های نان تنها به این مسئله محدود نشد و در هفته های اخیر کمبود نان و مصاحبه برخی از مسئولان آرد و توزیع در استان نیز خبر ساز شد؛ هر چند پس از گزارش زاینده رود در مورد مناقشه آردی همان مسئولان گفته های خود در مورد کمبود آرد تخصیصی به نانوایی ها را تکذیب کردند و در نهایت باز هم همه چیز گل و بلبل شد.
تراژدی های احتکار در نصف جهان
احتکار، واژه ای بود که پس از سال‌ها گم شدن در میان پدیده های نامبارکی مانند قاچاق و تولیدات چینی بار دیگر امسال سر و کله اش در بازار ایران پیدا شد. تاجران و فرصت طلبانی که به هیچ چیز رحم نکردند و از تایر و لوازم یدکی تا شکر و پوشک را در انبارها نگه داشتند و با سودی چند برابری بازار را به شوک فروبردند. اصفهان در کنار برخی از استان ها مانند کرمانشاه رکورددار کشف انبارهای احتکار در کشور بود. گفته می شود که اصفهان محل اصلی احتکار هزاران تن آهن و میلگرد بوده است هر چند هیچگاه این خبر تایید نشد؛ اما داغ احتکار بر دل بسیاری از محتکران ماند و حتی در اقدامی جالب یک انبار لوازم خانگی احتکار شده در ملأ عام به حراج گذاشته شد.
لوله، نامه و باقی قضایا
تیتر مشخص می کند که چالش آبی اصفهان امسال در لابه لای اعتراضات و تاییدها و تکذیب ها در چرخش بود. هر چند در ماه های آخر سال این مناقشه آبی با بازگشایی زاینده رود تا حدودی فروکش کرد؛ اما به نظر نمی رسد بازگشایی چند هفته ای زاینده رود بتواند دردی از بی آبی اصفهان را حل کند، به خصوص آنکه زاینده رود به صورت موقت جاری خواهد بود. امسال البته راهکارها و چاره اندیشی های زیادی برای مشکلات کشاورزان و کم آبی اصفهان مطرح شد. از پرداخت حق نکشت و حقابه کشاورزان که البته محقق نشد و طرح های متعدد انتقال آب که تقریبا تمام آنها به بن بست رسید. اعتراضات به خشکسالی در اصفهان بارها موجب شکستن لوله آب انتقال به یزد شد و این مشکل اقتصادی را امنیتی کرد. پس از آن دولت تلاش کرد تا در سایه طرحی موسوم به انتقال آب کارون به اصفهان و دستور برای تشکیل ستاد احیای زاینده رود بخشی از سر و صدا و اعتراضات را هر چند موقت خاموش کند؛ اما این تصمیم هم از جای دیگری صدای اعتراضات و مقابله ها را بلند کرد. پس از اعلام خبر ارسال نامه استاندار اصفهان به رییس جمهور و خبر طرح انتقال آب کارون به اصفهان، مسئولان و مقامات خوزستانی به شدت در این مورد جبهه گیری کردند. حتی این درگیری ها به مجلس نیز رسید و نمایندگان این استان تا سر حد درگیری با رییس جمهور در صحن علنی هم پیش رفتند تا درنهایت این طرح نیز مسکوت باقی بماند.
خبرهای خوب اقتصاد کم اما ....
در میان تمام آمارهای خسته کننده البته رخدادهای خوبی هم رقم خورد. از جمله بازگشایی دو کارخانه مهم اقتصادی در اصفهان که در خلال آن یکی از بزرگ ترین واحد های صنعتی تعطیل شده در اصفهان، یعنی پلی اکریل به بهره برداری رسید. شرکت پلی اکریل با حدود 40 سال سابقه و حدود 2 هزار کارگر و کارمند در سال های گذشته دچار مشکل مالی شد و سال 95 از فعالیت و تولید بازماند؛ اما در ماه های ابتدایی امسال بار دیگر کارگران به کارخانه بازگشتند تا هر چند بدون حقوق کارشان را آغاز کنند و خبری خوش لابه لای تلخی های اقتصاد استان رقم بزنند. کارخانه نیلو نیز دیگر واحدی بود که در ماه های اخیر راه اندازی شد. خبر خوب دیگر اقتصادی مربوط به کم شدن قاچاق است هر چند حالا پدیده ای موسوم به قاچاق معکوس کشور را فلج کرده است؛ اما در سایه گرانی دلار و از صرفه افتادن قاچاق برخی از کالاها تولیدات داخلی بار دیگر رونق گرفته است.
 زاینده رود در گزارشی مفصل به روزگار خوش صنایع نساجی پرداخت که سال‌ها چوب واردات بی رویه و قاچاق پارچه، نفس آنها را به شماره انداخته بود؛ اما بار دیگر بازارها به تولیدات نساجی اصفهان روی خوش نشان دادند.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس